Sizleri davet ediyoruz,

Günümüzde sosyal iletişim ve oyun, teknolojik gelişmelere ayak uydurarak farklı açılımlar gösteriyor. Dijital göçmenler olarak tanımlanan yaş grubunun en sık kullandığı oyun araçları arabalar, toplar, bebekler, legolar, kağıt ve kalemler iken, bu gün hemen tüm yaş grupları için oyun kavramının nesneleri telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve oyun konsolları haline gelmiş durumda.
Geleneksel oyun anlayışına karşın teknolojinin nimetlerini sonuna kadar kullanan dijital oyunlar yaşantımızın önemli bir parçası oluyor. Oyunun ve oynamanın verdiği keyif ve heyecanın yanı sıra oyuna ve oyun nesnelerine ulaşma kolaylığı dijital oyunları giderek daha da çekici kılıyor. Her yeni günde şaşırtan ve heyecanlandıran yeniliklerle karşımıza çıkan dijital oyunlar aynı zamanda çok büyük bir ekonomik sektörü oluşturuyor.

Boş zaman değerlendirmenin ötesinde kimi zaman öğrenme ve öğretim aracı olarak da kullanılan dijital oyunlar; çocukların gelişimine etkileri, oyun bağımlılığı, e-spor, kalıp yargılar ve sosyal iletişim gibi farklı alanlarda farklı soruları ve sorunları da gündeme getirmekte.

Dijital oyunlarla ilgili konular pek çok platformda kendine yer bulmuş olsa da henüz ülkemizde yapılması gereken çok şey olduğu açıkça görülüyor. Oyunculara, ailelere, öğretmenlere, oyun üreticilerine ve ortaya çıkan sorunların çözümü noktasında yer alan kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarına kadar geniş bir grubun konuya ilişkin konuşacak, tartışacak, gereksinimleri belirleyecek ve çözümler üretecek ortamlara ihtiyacı var. İşte bu ihtiyacı kısmen de olsa karşılamak üzere bir adım atıyoruz.

Bu yıl, 9 – 11 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Çocuk ve Bilgi Güvenliği Etkinlikleri kapsamında “Dijital Oyunları” ana tema olarak belirledik. Etkinliklerin ilk gününde çocuklarımızın teknolojinin gelişimine ayak uydurmasına ve yeniliklerin geliştirilmesinde söz sahibi olmalarına yardım edecek kod yazma eğitimi yapılacak. Etkinliklerin ikinci gününde paydaş kurumların düzenlediği, uluslararası katılımcıların da katkı vereceği, alanda yaşanan sorunların ve gereksinimlerin belirleneceği dört çalıştay gerçekleştirilecek. Son etkinliğimiz ise, çalıştay çıktılarının da sunulacağı, alanda deneyimli akademisyen ve uzmanların bilgi paylaşımlarında bulunacağı sempozyum olacak.
Dijital oyunlar konusunda değerli katkı ve paylaşımlarınızı beklediğimiz etkinliklerimizde buluşmak dileği ile,

Saygılarımızla…